Szkoła Przysposabiająca do Pracy

W SOSW  funkcjonuje Szkoła Przyspasabiająca Do Pracy dla uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym. Uczniowie szkoły realizują zadania programowe w ramach zespołów edukacyjno-terapeutycznych zwanych klasami. Liczba uczniów w każdym zespole wynosi 6-8 uczniów. Praca z klasami oparta jest na realizowaniu Indywidualnych Programów Edukacyjno – Terapeutycznych konstruowanych dla każdego dziecka w oparciu o orzeczenie wydane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną, obserwację ucznia oraz rozmowę z rodzicami.

Głównym zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do pełnienia różnych ról społecznych, do samodzielności i aktywności w życiu dorosłym na miarę indywidualnych możliwości. Najważniejszym celem kształtowanie umiejętności potrzebnych i wykorzystywanych w życiu dorosłym, w byciu niezależnym w zaspokajaniu swoich potrzeb.

Nauka w szkole trwa trzy lata i obejmuje takie przedmioty jak:

- funkcjonowanie osobiste i społeczne

- zajęcia kształtujące kreatywność

- przysposobienie do pracy

- zajęcia sportowe

- religia

W klasie  uczniowie biorą udział w zajęciach umożliwiającym im pracę w gospodarstwie domowym. Przygotowują proste potrawy, pieką ciasta, nakrywają do stołu, obsługują sprzęt gospodarstwa domowego jak i sprzęt biurowy. Uczniowie uczą się też prac ogrodniczych i porządkowych.

Integralną częścią  edukacji w szkole jest rewalidacja indywidualna. To blok zajęć wspomagających rozwój dziecka w sposób korekcyjny, kompensacyjny i usprawniający.