Harcerska drużyna „Nieprzetartego Szlaku” w Sulejowie

Tradycje harcerstwa w Sulejowie sięgają lat 70- tych XX wieku.
Wtedy to wraz z zawiązaniem się Państwowego Młodzieżowego Zakładu Wychowawczego została zorganizowana drużyna harcerska (1976 r.).Po kolejnych reorganizacjach placówki nadal jest prowadzona działalność harcerska.
Drużyna cały czas – aż do reformy administracyjnej 1999 roku – należy do Kręgu Harcerskiego Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Nieprzetartego Szlaku”, na który składają się drużyny ze wszystkich placówek szkolnictwa specjalnego w województwie tarnobrzeskim.

Nasi harcerze biorą udział we wszystkich imprezach organizowanych przez Krąg tzn. Zlotach, Rajdach, Przeglądach Piosenki Harcerskiej, Zuchowej, Przeglądach Dziecięcych Zespołów Artystycznych i Małych Form Teatralnych, Balach Andrzejkowych i Noworocznych, uroczystych Powitaniach Wiosny, obozach letnich oraz organizowanych w drużynie ogniskach, biwakach, rajdach, wycieczkach, spotkaniach.

Po reformie administracyjnej z 1999 r. harcerze z Sulejowa współpracują z Referatem „Nieprzetartego Szlaku”, działającym przy Komendzie ZHP Chorągwi Kieleckiej. W chwili obecnej w SOSW w Sulejowie działa drużyna harcerska „Wiewiórki”, nawiązująca nazwą do swej poprzedniczki z 1979 r. Liczy ona 10 członków, w tym 3 opiekunów.

Praca skupia się na realizacji zadań wynikających z kolejno opracowywanych rocznych planów pracy. Harcerze biorą np. udział w uroczystości Święta Pieczonego Ziemniaka. Przygotowując drewno, opał, układając ognisko, doskonalą swoje harcerskie sprawności. Przy akompaniamencie gitary uczą się nie tylko piosenek harcerskich, które zanucić można przy ognisku, ale także innych, okolicznościowych (np. przygotowanie piosenek na uroczystość Topienia Marzanny).

W pracy drużyny pojawiają się także elementy edukacji obywatelsko – patriotycznej, tak ważne dla harcerstwa – akcentujemy ważne rocznice narodowe (Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja).Także tematyka ekologiczna nie jest nam obca – np. cyklicznie organizujemy w okresie zimowym akcję dokarmiania ptaków, przy gitarze uczymy się piosenek nawiązujących do tej tematyki. Harcerze uczestniczą w organizowanych przez Referat „Nieprzetartego Szlaku” imprezach - Zlotach, Przeglądach Twórczości Artystycznej, Balach Noworocznych .Udział w trzydniowym Zlocie Drużyn „Nieprzetartego Szlaku” „Pod namiotem słońca” w Sielpi był nie tylko okazją do poznania nowych form pracy, ale przede wszystkim wspaniałą formą integracji całego środowiska świętokrzyskiego, związanego z „Nieprzetartym Szlakiem”.

Regularnie prezentujemy nasz dorobek artystyczny podczas Przeglądów Artystycznych Drużyn „Nieprzetartego Szlaku” odbywających się rokrocznie w Zawichoście. Prezentowane tam przez nas piosenki czy układy taneczne do muzyki dyskotekowej zawsze cieszą się dużym uznaniem publiczności. Bierzemy udział także w Balach Karnawałowych, organizowanych przez nasze środowisko – np. w Winiarach.

Swoje kompetencje podnosi także kadra instruktorska – wzięliśmy np. udział w trzydniowym szkoleniu w Starachowicach, zorganizowanym dla instruktorów „Nieprzetartego Szlaku”.

Podczas uroczystych obchodów 50 - lecia „Nieprzetartego Szlaku” w Kielcach ( 2008 r.) doceniono pracę także i naszej placówki (dyplom – podziękowania za wieloletnią współpracę od kierownictwa Referatu i Komendy ZHP Chorągwi Kieleckiej). Uczestnictwo w pracach drużyny jest dla wychowanków doskonałą szkołą samodzielności i uspołecznienia, kształci ich charakter i osobowość, buduje poczucie własnej wartości. Posiada niewątpliwie wielki walor terapeutyczny.

Formy działań, jakie proponuje harcerstwo są niezwykle atrakcyjne dla dzieci, mobilizują je do aktywności, są urozmaiceniem codzienności.