SZKOŁA PODSTAWOWA

W SOSW  funkcjonuje Szkoła Podstawowa dla uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym. Uczniowie szkoły realizują zadania programowe w ramach zespołów edukacyjno-terapeutycznych zwanych klasami. Liczba uczniów w każdym zespole wynosi 6-8 uczniów. Praca z klasami oparta jest na realizowaniu Indywidualnych Programów Edukacyjno – Terapeutycznych konstruowanych dla każdego dziecka w oparciu o orzeczenie wydane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną, obserwację ucznia oraz rozmowę z rodzicami.

Szkoła Podstawowa Specjalna obejmuje dwa etapy edukacyjne:

• pierwszy etap edukacyjny: klasy I-III

Edukacja dzieci ma charakter całościowy i zintegrowany, oparta jest na wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata. Wszystkie oddziaływania dydaktyczne i wychowawcze traktowane są łącznie co tworzy spójny i twórczy proces rewalidacyjny. Uczniowie  nabywają umiejętności z zakresu samoobsługi, komunikowania się, podstawowych technik szkolnych, poznają najbliższe środowisko społeczno – przyrodnicze. Uczą się też współdziałania w grupie, właściwego zachowania w szkole i w domu, dbałości o porządek,  własne bezpieczeństwo i zdrowie. W ramach zajęć wprowadzane są również elementy ćwiczeń przygotowujących do nauki czytania i pisania oraz elementy pojęć matematycznych.

• drugi etap edukacyjny: klasy IV-VI

Na II etapie edukacyjnym kształcenie obejmuje następujące obszary oddziaływania - przedmioty:

- funkcjonowanie w środowisku

- plastyka

- technika

- muzyka z rytmiką

- wychowanie fizyczne

- religia

Uczniowie mogą poszerzać swoje wiadomości i umiejętności zdobyte w pierwszy etapie edukacyjnym szkoły podstawowej. Zadania dobierane są w taki sposób aby były osiągalne przez uczniów.
    Integralną częścią  edukacji w szkole jest rewalidacja indywidualna. To blok zajęć wspomagających rozwój dziecka w sposób korekcyjny, kompensacyjny i usprawniający.