Zespół Rewalidacyjno – Wychowawczy

Zespół Rewalidacyjno – Wychowawczy organizowany jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 24 - tego roku życia z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Każdy z zespołów liczy od 2 do 4 uczniów. Pozwala to na zindywidualizowaną pracę w zespole, oraz możliwość stworzenia atmosfery rodzinnej i bezpiecznej dla uczestników zajęć które odbywają się na terenie Ośrodka.

Zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze stwarzają możliwość osobom niepełnosprawnym intelektualnie obcowania z rówieśnikami, poznania nowego środowiska, warunki do dalszego rozwoju. Umożliwiają nabywanie nowych doświadczeń i umiejętności dostosowanych do możliwości i indywidualnych potrzeb. Zajęcia te to działania terapeutyczne skierowane na usunięcie lub zmniejszenie deficytów w zakresie rozwoju lub zachowania.

Praca polega na realizowaniu Indywidualnych Programów Rewalidacyjno - Wychowawczych. Są one konstruowane dla każdego dziecka w oparciu o orzeczenie wydane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną, obserwację ucznia oraz rozmowę z rodzicami.

Do poprawy rozwoju oraz redukcji niepożądanych zachowań  stosowane są takie metody jak: metoda stymulacji polisensorycznej, metoda Weroniki Sherborne, metoda pedagogiki zabawy, muzykoterapia, zabawy paluszkowe i inne.